Książkowe bestsellery, które warto znać

Każdy mól książkowy ma swoją listę tytułów, które chce przeczytać. Czasem zrobi się z tego tak zwany „stosik wstydu“, więc nie miejcie nam za złe, że dorzucimy do tego jeszcze kilka naprawdę wyjątkowych propozycji. To międzynarodowe bestsellery, które podbiły serca czytelników na całym świecie.

Yuval Noah Harari „Sapiens. Od zwierząt do bogów”

Harari to pisarz, który dzisiaj święci triumfy na całym świecie, a w Polsce ukazują się kolejne tłumaczenia jego książek. Jednak to, co przyniosło mu szczególną sławę, to właśnie „Sapiens. Od zwierząt do bogów” (w Polsce wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego). Książka opowiada całościową historię człowieka, począwszy od skrywania się w jaskiniach, a skończywszy na największych osiągnięciach, takich jak inżynieria genetyczna czy podróż na Księżyc. Jak to możliwe, że sto tysięcy lat temu walczyliśmy o przetrwanie, a dzisiaj opanowaliśmy świat, stwarzając ogromne zagrożenie dla życia planety i zwierząt? Staliśmy się potęgą, która przerosła nas samych. Yuval Noah Harari w zaskakująco nowatorski i świeży sposób wyjaśnia wiele zjawisk i procesów. Książka stawia przed czytelnikiem sporo pytań, które dają do myślenia i każą zastanowić się, co dalej.

Frank Herbert „Diuna”

Świat science fiction zawsze miał swoich wielkich fanów, którzy potrafią być wierni różnym seriom. Niektóre z nich, jak na przykład Vortex książka, są niszowe, ale czytane na całym świecie, inne, jak chociażby seria „Diuna”, urastają do rangi klasyki. Gdy do kin weszła pierwsza z ekranizacji, fani podskoczyli z radości, a cała seria zyskała drugie życie. Również w Polsce ukazało się wznowienie (Dom Wydawniczy Rebis).

„Diuna” to monumentalna, wielowątkowa saga, której akcja rozgrywa się na planecie Arrakis. To jedyne we wszechświecie źródło substancji nazywanej melanżem. To tu rozegra się wielka walka o władzę, wolność, słuszną sprawę. Dla czytelnika historia będzie mieszanką niezwykłej przygody, mistycyzmu, ekologii, a nawet świata polityki.

David Lagercrantz „Co nas nie zabije”

Bestsellerowa trylogia „Millennium” stała się w Polsce i na całym świecie wielkim, wydawniczym fenomenem. To ona zapoczątkowała modę na szwedzki kryminał, który do dzisiaj cieszy się wielką popularnością. Śmierć autora (Stiega Larssona) zmartwiła fanów, ale jak się okazało – seria zyskała swoją kontynuację, a w 2015 roku ukazał się tom czwarty zatytułowany „Co nas nie zabije” (Wydawnictwo Czarna Owca), napisany przez szwedzkiego pisarza Davida Lagercrantza. Znów śledzimy losy bezkompromisowej i tajemniczej Lisbeth Salander oraz dziennikarza śledczego Mikaela Blomkvista. Kontynuacja trylogii ujmuje klimatem, świetnie rozpisaną akcją i intrygą. Książka doczekała się także filmowej adaptacji („Dziewczyna w sieci pająka”), a Lagercrantz opublikował później jeszcze dwa kolejne tomy.

Cała seria „Millennium” zaskakuje swoją ostrością, podejmowaniem ważnych i trudnych tematów społecznych i głębią psychologiczną postaci.

Delia Owens „Gdzie śpiewają raki”

Powieść okrzyknięta światowym fenomenem, kupiona przez 13 milionów czytelników. Doczekała się ekranizacji, która również podbiła serca widzów.

To przepiękna i zmysłowa opowieść o Dziewczynie z Bagien, która zostaje oskarżona o morderstwo. Kaya, która całe lata spędziła wśród dziewiczych terenów z dala od miasta, bez opieki kochających ludzi, musi teraz wyjść ze skorupy i zawalczyć o siebie. To, co urzekło czytelników. to nie tylko wspaniała akcja, ale też wyjątkowe opisy dzikiej przyrody. Wszechmocna natura odgrywa tu jedną z pierwszoplanowych ról.

Oto światowe bestsellery, które nie przemijają, ale wciąż zdobywają nowych fanów. Po którą propozycję sięgniecie?