Dlaczego nie ma dziś pisarzy?

Osoby, które nie zwracają na to uwagi, mogły nawet zauważyć, że dziś nie ma pisarzy, a jeśli są, to nie nazywają się nimi prawdziwi i poważni twórcy. Dlaczego tak się dzieje, że ludzie, którzy zarabiają na siebie piórem, a w zasadzie za pomocą Worda, nazywają się zupełnie inaczej? I czy istnieją jeszcze prawdziwi pisarze? W końcu to pisarz jest w Polsce zarejestrowany jako zawód.

Kogo mamy zamiast pisarza?

Jeśli przyjrzymy się zawodowym profilom polskich twórców, na przykład na LinkedIn, zobaczymy, że większość z nich określa się mianem autora. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest sporo, ale głównym z nich to odcięcie się od zawodów, które kiedyś były tym mianem nazywane. W końcu kiedyś to pisarze gminni i inni urzędnicy nosili taki tytuł i faktycznie dziś dalej możemy się z tym spotkać. Autor wyraźnie wskazuje nie tylko na to, że nasza praca ma związek z tworzeniem tekstów, ale także nie pozostawia wątpliwości, że osoba się tak nazywająca z tego żyje. W przypadku pisarza może być różnie, choć i taką nazwę możemy znaleźć jako oficjalnie wpisany zawód.

Kto dziś jest pisarzem?

Określenie siebie samego mianem pisarza może być dla wielu osób bardzo istotnym celem w życiu. Oczywiście niektórzy nadają sobie taki status nieco zakłamując prawdę – mowa chociażby o autorach artykułów na portalu www.skandal.pl, którzy na co dzień poruszają tematy plotkarskie z Polski i ze świata. Jednak pisarz w branży brzmi znacznie mniej dumnie, niż autor, chociaż komuś z zewnątrz może się wydawać inaczej. Przeważnie terminu pisarz używają dziś, określając siebie osoby, które wydały książkę albo nawet więcej sztuk, ale nie są w stanie się z tego utrzymać, nie jest to więc ich zawód. Takie osoby bardzo często korzystają z usług typu self-publishing, żeby posłać w świat swoje książki i niekoniecznie chodzi o zarobek, ale raczej o sławę i rozpoznawalność. Wtedy faktycznie możemy określić się mianem pisarza, bo kiedyś właśnie taką rolę oni spełniali.

Czy lepiej być pisarzem czy autorem?

Z praktycznego punktu widzenia autor, jako osoba zarabiająca na siebie tekstami odniosła większy sukces, niż pisarz. Nie tylko na pewno jest bardziej rozpoznawalna, ale także realnie może się utrzymać ze swojej pasji. Pisarze, jako osoby, które hobbystycznie od czasu do czasu coś napiszą, nie mają takiej możliwości i przeważnie nie ważne, jak mocno by się starali, nie uda im się sprzedać nawet całego nakładu swojej książki, a co dopiero zacząć na niej zarabiać. Przez to autor wypada zdecydowanie lepiej. Ciężko jest jednak powiedzieć, którym mianem jest się lepiej określać. Bezsporne jednak zostaje, że autor jest lepiej odbierany przez osoby, które się znają, niż pisarz.